Архипенко Олександр

Архітектура і скульптура

Архипенко Олександр (1887 – 1964)

– український та американський скульптор і художник, один із основоположників кубізму в скульптурі. Почесний член Об’єднання митців-українців в Америці (ОМУА) та дійсний член Американської Академії Мистецтва і Літератури.

Навчався в Київському художньому училищі, Московському училищі живопису, архітектури і скульптури та Паризькій мистецькій школі.

У Парижі 1910 р. О. Архипенко відкрив власну школу. Як перший кубічний скульптор, увів у скульптуру нові естетичні елементи – моделювання простору, вглиблені форми і прозорість. В Україну (Росію, СРСР) більше не повертався, жив у Франції, потім переїхав до США.

О. Архипенко є родоначальником кубізму в скульптурі («Боксери», 1914; «Жінка, яка розчісує волосся», 1915; «Гондольєр», 1914), працював у манері конструктивізму, абстракціонізму та інших новітніх мистецьких течій («Жінка», 1918).

Створив новий різновид образотворчого мистецтва – так зване «скульптомалярство», де колір підкреслює рельєф, а рельєф доповнює колір. («Карусель П’єро», 1913) «Жінка, що стоїть», 1919), відкрив і обґрунтував принципи рухомого малярства, сконструював особливий механізм, який за допомогою вузьких кольорових смужок створював живописні композиції – «архипентуру», «рухомий живопис» (прообраз сучасних рухомих біл-бордів).

Індивідуальний стиль О. Архипенка в скульптурі полягає також у використанні в творчості з’єднання металу, пластмаси, цементу, дерева, теракота, перлин, скла («У будуарі» (Перед дзеркалом), 1915).

Роботи Архипенка характеризує динамізм, лаконічність композиції й форми; він запровадив у скульптуру поліхромію, увігнутість і отвір, як виражальні елементи скульптури, синтетичні об’ємні рухомі конструкції тощо.

 

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Липа К. Простір навиворіт. Тиждень.ua. URL: https://tyzhden.ua/Publication/3660/
  2. Кайзер А. Творчество духа. Феномен Александра Архипенко. Журнал «Третьяковская галерея», 2013. № 4. URL: https://www.tg-m.ru/articles/4-2013-41/tvorchestvo-dukha-fenomen-aleksandra-arkhipenko.
  3. Alexander Archipenko. URL: http://www.archipenko.org/life-and-work.html.
  4. Скульптор Архипенко. Свій у Парижі, Берліні та Нью-Йорку, чужий у Києві. Тексти. org. ua. URL: http://texty.org.ua/pg/article/editorial/read/37501/Skulptor_Arkhypenko_Svij_u_Paryzhi_Berlini_ta

Рекомендоване відео:

Kontakt TV: Очима культури № 71, May 14th, 2016. Alexander Archipenko.
Олександр Архипенко – скульптор, чиї роботи продаються за мільйони доларів. Зроблено в Україні. 24 канал.
Київ і кияни. Олександр Архипенко (2009).

Search