Балавенський Федір

Архітектура і скульптура

Балавенський Федір (1864 – 1943)

– український скульптор, викладач Київського художнього училища, де був наставником І. Кавалерідзе.

Навчався у Київській рисувальній школі М. Мурашка та петербурзькій Академії мистецтв. Працював викладачем у Тбіліському і Київському художніх училищах, а також у Миргородському художньо-керамічному технікумі.

Ф. Балавенський належить до майже забутих українських митців, більшість творів якого було знищено. 1919 р. скульптором було створено пам’ятник-бюст Т. Шевченкові для Києва, який простояв зовсім недовго і був розбитий денікінцями.

Разом зі своїми учнями, серед яких був І. Кавалерідзе, Ф. Балавенський створив точні копії химер паризького собору Нотр-Дам. Скульптури були встановлені на терасах і внутрішніх сходах подвір’я замку Річарда Левине серце на Андріївському узвозі, в якому до середини 1920-х років скульптор проживав. Вони простояли до 1942 року, коли німецькі окупанти вивезли химери до Німеччини, де їхні сліди загубилися.

Працював Ф. Балавенський у жанрі портрету і станкової скульптури, виконував монументально-декоративні твори, серед яких: надгробок М. Кропивницького у Харкові, погруддя М. Лисенка.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Черкаська Г. Федір Балавенський, вчитель Івана Кавалерідзе. UAHistory. URL: http://uahistory.com/topics/famous_people/158#prettyPhoto

Search