Екстер Олександра

Образотворче мистецтво

Екстер Олександра (1882 – 1949)

– художниця, театральний декоратор, педагог. Яскрава представниця європейського кубізму та футуризму. Закінчила гімназію Святої Ольги та Київське художнє училище. Разом із нею навчалися майбутні авангардисти О. Богомазов та О. Архипенко. Серед викладачів був М. Пимоненко. Після одруження відкрила в будинку свого чоловіка М. Екстера в Києві художню майстерню, де в різні роки бували А. Ахматова, І. Еренбург, В. Шкловський, М. Гумільов, Б. Лівшиць, Д. Бурлюк, С. Юткевич та ін. 1907 поїхала в Париж (Франція), де познайомилася з П. Пікассо, Г. Аполлінером. 1908 вперше виставила свої картини на київських показах нового авангардно-футуристичного мистецтва, влаштованих редакцією журналу «В світі мистецтва». Упродовж 1909 – 1920 рр. жила й працювала в Києві, Одесі, Москві, Санкт-Петербурзі, Парижі.

Від 1915 О. Екстер почала працювати як театральний сценограф-декоратор. Її оформлення спектаклів у Камерному театрі О. Таїрова в Москві було новаторським переворотом у театрально-декоративному мистецтві. Найкращі спектаклі, оформлені О. Екстер: «Саломея», «Ромео і Джульєтта» та «Фаміра Кіфаред», поставлені в театрі О. Таїрова.

1924 переїхала до Парижа, де викладала в Академії сучасного мистецтва. 1929 – учасниця виставки «Український живопис 17–19 ст.» у Києві. Протягом 1930 – 1940-х займалася створенням і розписом декоративних панно, ілюстрацією книг, брала участь у виставках в Європі та Америці.

Яскраве уявлення про творчу особистість О. Екстер надають її роботи «Париж» (1912) та «Іспанський танок» (1920).

Рекомендоване відео

«Олександра Екстер. Осяяння». Документальний фільм з циклу «Київська старовина. Світ мистецтва».
Stech Marko R. Kontakt TV: «Очима культури» № 92. Alexandra Exter

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Філевська Т. Олександра Екстер — амазонка українського авангарду. URL: https://aristocrats.fm/oleksandra-ekster-amazonka-ukrayinskogo-avangardu/
  2. Коваленко Г. Олександра Екстер та її студія (Київ, 1918). Бібліотека українського мистецтва. URL: http://uartlib.org/oleksandra-ekster-ta-yiyi-studiya-kiyiv-1918/.
  3. Шестаков А. «Амазонка» з Фундуклеївської. Україна молода. URL: http://www.umoloda.kiev.ua/number/1369/164/48259/

Search