Хоткевич Гнат

Музичне мистецтво

Хоткевич Гнат (1877 – 1938)

– письменник, актор, режисер, мистецтвознавець, бандурист, композитор, театральний і громадський діяч.

Літературна діяльність. Г. Хоткевич працював як письменник (оповідання «Блудний син», «Різдвяний вечір», цикл «Життєві аналогії», збірка «Гірські акварелі»; оповідання «Гуцульські образки»; повість «Авірон», роман «Берестечко» та ін.), мистецтвознавець (низка наукових розвідок про Г. Сковороду, Т. Шевченка, Ю. Федьковича, О. Кобилянську, «Музичні інструменти українського народу»), перекладач світової класики. Найвизначнішим досягненням літературної творчості Г. Хоткевича вважається романтична повість «Камінна душа».

Театральна діяльність. Г. Хоткевичем був заснований перший в Україні робітничий театр (1903 р., Харків), який давав вистави українською мовою. В Галичині нам був заснований Гуцульський театр, для якого були написані п’єси «Довбуш» (1909), «Гуцульський рік» (1910), «Непросте» (1911) та ін. Серед інших драматичних творів: «На залізниці» (1925), «О полку Ігоревім» (1926), тетралогія «Богдан Хмельницький» (1929). Науково-мистецтвознавчі розвідки: «Народний і середньовічний театр у Галичині», «Театр 1848 року».

У галузі музичної культури Г. Хоткевич відомий як бандурист, який створив власну школу гри на бандурі (на основі народного способу гри, використовуваного на Слобожанщині), автор першого підручника гри на бандурі, низки композицій та обробок народних пісень, керівник капели бандуристів.

Як композитор Г. Хоткевич написав близько 600 музичних творів, серед яких романси («Про смерть козака бандуриста», «Про Богдана Хмельницького», «Про Козака Голоту», «Про бурю на Чорному морі»), хори («Коломийки», «Зоре моя вечірняя», «Тече вода», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Попід горою, яром, долом», «Ой діброво – темний гаю!» та ін.), струнні квартети, твори великої форми для бандури та оркестру бандур («Поема про Байду», «Буря на Чорному морі», «Заповіт», «Софрон», «Нечай», «А в полі корчомка» та ін.).

Рекомендоване відео:

Stech M. R. Kontakt TV: «Очима культури» № 88.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Мішалов В. Ю. Харківська бандура. Культурологічно-мистецькі аспекти ґенези і розвитку виконавства на українському народному інструменті. Харків – Торонто, 2013. 368 с.
  2. Савельєв А. А. «Український Гомер» Гнат Хоткевич. Прометеї духу. Київ, 2016. С. 79 – 160.
  3. Супрун Н. Гнат Хоткевич – музикант. Рівне: Ліста, 1997. 280 с

Search