Кошиць Олександр

Кошиць Олександр (1875 – 1944)

– геніальний український хоровий диригент, видатний композитор, науковець, музикознавець, кандидат богослов’я, один з фундаторів української професійної музичної школи.

Навчався у Київській духовній семінарії, згодом вступив до Київській духовної академії, де очолив студентський хор. Здобувши науковий ступінь кандидата богослов’я та отримавши диплом Академії, О. Кошиць розпочав учительську діяльність. Відчуваючи великий потяг до музики, зокрема до композиції, митець перейшов на роботу до Музично-драматичного інституту М. Лисенка, де вів клас хорового співу і водночас навчався в класі композиції проф. Г. Любомирського. Згодом О. Кошиць очолив засноване М. Лисенком Товариство «Боян», керував Хором студентів Київського університету св. Володимира, з яким об’їздив чи не всю Україну.

У 1912 р. М. Садовський запросив О. Кошиця на посаду диригента свого театру, де він ставив опери М. Лисенка, Д. Січинського, П. Масканьї та ін., писав музику до п’єс «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького, «Казка старого млина» С. Черкасенка та ін. В 1916 р. О. Кошиця запрошує Київська опера, а вже через рік Центральна Рада обирає його музичним представником Театрального і Музичного Комітету. У 1919 р. за пропозиції С. Петлюри О. Кошиць створив хорову капелу і виїхав з нею у світове турне. Виступи капели, як свідчать сучасники, були тріумфальними. До України композитор не повернувся, залишившись жити в Америці, де він керував українськими церковними хорами, писав хорові твори та обробки народних пісень.

О. Кошиць активно працював у сфері церковної музики, збагачуючи церковний репертуар мелодіями сільських дяківських наспівів, співпрацюючи на початку 20-х років з М. Леонтовичем та К. Стеценком. Саме в цей період з’явився духовно-музичний цикл композитора — «Літургія св. Іоанна Золотоуста» та десять українських релігійних кантів. Інші духовні твори композитора створено пізніше в еміграції, серед них є зразки високого художнього рівня, як-от «Догмати знаменного розспіву». Крім того, О. Кошиць, проживаючи в Америці та Канаді, започаткував разом із П. Маценком, наукове вивчення феномену українського релігійного співу.

Духовна музика композитора приваблює надзвичайною звуковою колористикою. Працюючи з хором, він видобував з людських голосів найтонші нюанси, вражаючи слухачів красою й мелодійністю людських голосів, широтою динамічного діапазону та переконливістю інтерпретації. Саме звукова колористика залишається неперевершеним досягненням цього митця.

Для слухання:

  • Кошиць О. «Херувімська пісня №3». Виконує Національна академічна капела України «Думка», диригент Є. Савчук;
  • Українська народна пісня «На вулиці скрипка грає», обробка О. Кошиця у виконанні Церковного хору «Видубичі», диригент В. Шовкун;
  • колядка «Дивная новина», обробка О. Кошиця. Виконує Жіночий хор «Павана», диригент Л. Байда;
  • «Ой ходить сон», обробка О. Кошиця (муз. В. Барвінського, вважається народною). Виконує Академічний камерний хор «Вінниця», диригент В. Газінський;
  • Українська народна пісня «Вийди, Грицю, на вулицю». Обробка О. Кошиця. Виконує Кіровоградський муніципальний камерний хор, диригент Ю. Любович.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Головащенко М. Олександр Кошиць і його хор як вісник світової слави української пісні [Електронний ресурс] // http://www.parafia.org.ua/person/koshyts-oleksandr/
  2. Корсун Л. Чи знаєте ви, хто такий Олександр Кошиць? URL: http://www.parafia.org.ua/biblioteka/statti/chy-znajete-vy-hto-takyj/
  3. Калуцка Н., Пархоменко Л. Олександр Кошиць: мистецька діяльність у контексті музики ХХ сторіччя. Київ: Фенікс, 2012. 416 с.

Search