Кричевський Федір

Образотворче мистецтво

Кричевський Федір (1879 – 1947)

– художник-живописець, педагог. Один із засновників і перший ректор Української академії мистецтва. Навчався у Московському училищі малярства, скульптури й архітектури, Петербурзькій Академії мистецтв. 1910 створив конкурсну картину «Наречена», успіх якої надав художникові право на річне закордонне відрядження за рахунок Академії. Навчався у Відні в Ґ. Климта, вплив якого помітний як в філософії, так і в технічній манері Ф. Кричевського.

З 1913 працював у Києві: викладав у художньому училищі, був його директором, у 1917 взяв участь у створенні Української академії мистецтва й був обраний її першим ректором, викладав у Київському художньому інституті, працював у Харкові.

Його роботи мали успіх і високу оцінку на виставках у Чикаго і Нью-Йорку. Монументальний триптих Ф. Кричевського «Життя» є найяскравішим зразком українського модернізму з елементами стилю модерн та українського релігійного живопису (площинність, локальні фарби, порожнє тло). Центральна частина триптиху майстра була фаворитом міжнародної Венеційської бієнале у 1928 році. 

Найвідоміші твори: «Наречена», «Весільний обряд в Україні», «Три покоління», триптих «Життя».

Рекомендоване відео

Київські імена. Федір Кричевський, майстер пензля. Центральний канал, 2017.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Вакульницька Л. Художник-модерніст Федір Кричевський відмовився малювати вождів СРСР і помер від голоду. АРГУМЕНТ. URL: http://argumentua.com/stati/khudozhnik-modern-st-fed-r-krichevskii-v-dmovivsya-malyuvati-vozhd-v-srsr-pomer-v-d-golodu
  2. Смольницька О. Федір Кричевський: запорука українського авангардизму. URL: https://uain.press/glory/olga-smolnytska-13-824793.
  3. Український художник першої половини XX століття Федір Кричевський. Роман Свередюк. 2015. URL: https://sverediuk.com.ua/ukrayinskiy-hudozhnik-pershoyi-polovini-xx-stolittya-fedir-krichevskiy/
  4. Федір Кричевський: митець і реформатор. Велика епоха. URL: https://www.epochtimes.com.ua/life/art/fedir-krichevskiy-mitets-i-reformator-107791.html.

Search