Людкевич Станіслав

Музичне мистецтво

Людкевич Станіслав (1879 – 1979)

– композитор, музикознавець, фольклорист, педагог, публіцист, упорядник і редактор музичних видань. Музичну освіту отримав у Львівській консерваторії, де слухав лекції з музично-теоретичних дисциплін. Поглиблював музичні знання у Відні та Лейпцигу на музикознавчому факультеті університету, 1908 захистив докторську дисертацію з музикознавства.

Викладав у гімназіях Львова, Перемишля. Був одним із організаторів і працівників Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові (1910 – 1939). Часто виступав як виконавець: піаніст, співак, диригент. Співав у хорі «Львівський Боян» і був його диригентом. Від осені 1939, після приєднання Західної. України до УРСР, працював у Львівській консерваторії.

Музичні твори: кантата-симфонія «Кавказ» (1901–13), кантати «Заповіт», «Наймит»; для оркестру: «Галицька рапсодія» (1928), симфонічна поема «Каменярі»; концерти для фортепіано з оркестром, для скрипки з оркестром, фортепіанне тріо; хори з оркестром: «Вічний революціонер», «Вільній Україні», інструментальні п’єси, романси, пісні, обробки народних і стрілецьких пісень, збірники українських народних пісень.

Творчість Людкевича перейнята громадянським пафосом, позначена масштабним національним колоритом. До найвідоміших творів композитора належить кантата-симфонія «Кавказ», написана на вірші однойменної поеми Т. Шевченка. Прем’єра відбулася 1914 у Львові силами хору товариства «Боян» на концерті, присвяченому 100-річчю від дня народження Кобзаря. Диригував автор.

Музикознавчі праці: у галузі фольклористики – двотомник «Галицько-руські народні мелодії»; підручники – «Загальні основи музики» («Теорія музики»), «Матеріали до науки сольфеджіо і хорового співу»; дослідження і статті про композиторів і співаків М. Лисенка, М. Леонтовича, Д. Бортнянського, М. Вербицького, Д. Січинського, С. Крушельницьку та ін.

Для слухання:

  • Людкевич С. «Вокаліз». Виконує Академічний хор ім. П. Майбороди (Хор Українського радіо), диригент В. Скоромний;
  • Людкевич С. «Сонце заходить, гори чорніють» на слова Т. Шевченка. Виконує Б. Гмиря;
  • Українська народна пісня в обробці С. Людкевича «Ой, співаночки мої». Виконує М. Байко;
  • Людкевич С. «Українська баркарола», сл. В. Пачовського. Виконує вокальне тріо, сестри Байко.

Рекомендоване відео:

Composer Lyudkevych | Chronicle film. 1979.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Бондаренко О. Станіслав Людкевич – «Прометей української музики». Рідна країна. URL: http://ridna.ua/2018/01/stanislav-lyudkevych-prometej-ukrajinskoji-muzyky/
  2. Штундер З. Станіслав Людкевич. Життя і творчість. Т. I. (1879 – 1939). Львів: ПП «БІНАР-2000», 2005. 636 с.

Search