Лисенко Микола

Музичне мистецтво

Лисенко Микола (1842 – 1912)

– український композитор-класик, піаніст, диригент, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч.

Освіту здобув у Київському університеті, де захистив дисертацію з природничих наук. Згодом навчався у Лейпцизькій консерваторії та вдосконалював майстерність з композиції та інструментування у Петербурзі в М. Римського-Корсакова. З 1869 р. жив у Києві, де працював учителем гри на фортепіано, виступав у концертах як піаніст, був організатором хорів, концертів. У 1904 році відкрив власну музично-драматичну школу.

М. Лисенко збирав і обробляв українські народні пісні. Він став одним із фундаторів вітчизняної фольклористики. Ним засновано музичне товариство «Київський Боян».

У творчому доробку композитора: 10 опер (найвідоміші – «Тарас Бульба» за М. Гоголем, «Наталка Полтавка» за І. Котляревським, дитячі опери «Зима і Весна», «Коза-Дереза», «Пан Коцький»), хорові твори, більшість яких написані на слова Т. Шевченка (кантати «Радуйся, ниво неполитая», «Б’ють пороги», хорова поема «Іван Гус», хори «Сон», «Ой діброво...» та ін.), обробки народних пісень, камерно-вокальна та камерно-інструментальна музика.

До духовної хорової творчості композитора належать хори «Діва днесь», «Пречистая Діво, мати Руського краю», «Камо пойду от Лица Твоєго, Господи», «Херувимська пісня», «Молитва за Україну».

М. Лисенко є засновником української класичної композиторської школи XIX сторіччя, оскільки він першим писав музичні твори різних жанрів на основі української народно-пісенної творчості, звертався до найважливіших тем української історії та народної культурної традиції, втілив сам дух народу.

Композитор створив класичні зразки української опери, усвідомлюючи значення цього жанру як найбільш масового та демократичного на той час, підняв до класичного рівня інші жанри: кантати та хори, солоспіви, фортепіанні мініатюри та цикли п’єс, оркестрову музику.

Національний стиль музики М. Лисенка формувався на основі попередніх професійних національних традицій: бароковий кант, народно-національна опера першої половини ХІХ ст. («Наталка Полтавка», «Москаль чарівник» І. Котляревського), міська пісня-романс кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст. Особливе значення для творчості композитора мала національна фольклорна традиція (він записав та видав близько 1500 народних пісень майже всіх жанрів і здійснив 500 їх аранжувань, написав теоретичні праці про український музичний фольклор), через фольклор М. Лисенко пізнавав «душу» й характер народу. Це відповідало естетиці романтизму та ідейним естетичним принципам митця як активного учасника народницького і національно-культурницького руху другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

Музично-громадська діяльність М. Лисенка: активна пропаганда української музичної культури; фортепіанне виконавство; робота з увічнення пам’яті Т. Шевченка; закладання основ професійної мистецької освіти в Україні (відкриття 1904 р. Музично-драматичної школи в Києві).

Для слухання:

 • Лисенко М. Пісня без слів / Елегія для фортепіано у виконанні Р. Лисенко;
 • Лисенко М. Увертюра до опери «Тарас Бульба» (фрагмент) у виконанні симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України, диригент В. Сіренко;
 • українська народна пісня «Стелися, барвінку» в обробці М. Лисенка. Виконує Київський муніципальний камерний хор «Хрещатик», диригент Л. Бухонська;
 • Лисенко М. Симфонічна фантазія «Козак-шумка» (фрагмент) у виконанні симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України, диригент В. Сіренко;
 • «Камо пойду от Лица Твоєго, Господи». Виконує Київський муніципальний камерний хор «Хрещатик», диригент Л. Бухонська;
 • «Херувимська пісня». Виконує Камерний хор «Gloria», диригент В. Сивохіп;
 • Духовний кант «Крестним древом» у гармонізації М. Лисенка. Виконує Камерний хор «Gloria», диригент В. Сивохіп;
 • «Молитва за Україну» у виконанні хору «Gloria».

Рекомендоване відео:

Документальний фільм «Дворянини Микола Лисенко» з циклу «Київська старовина. Світ мистецтва»
Микола Лисенко та його опера «Тарас Бульба». Розказує правнук Миколи Лисенка
Marko R. Stech: «Очима культури» № 85 about the Ukrainian composer Mykola Lysenko.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

 1. Корній Л.П.Лисенко Микола Віталійович. Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. К.: В-во «Наукова думка», 2009. 790 с. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Lysenko_M_V.
 2. Поліщук Т. Микола Лисенко – Гетьман української музики – Мистецька сторінка. URL: https://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=576
 3. Скорульська Р. М. Микола Лисенко і український театр. (Аспекти досить відомі і несподівані). URL: https://samumray.in.ua/cikl-statej-pro-mikolu-vitalijovicha-lisenka-stattya-mikola-lisenko-i-ukra%D1%97nskij-teatr-aspekti-dosit-vidomi-i-nespodivani-avtor-r-m-skorulska

Search