Малевич Казимир

Образотворче мистецтво

Малевич Казимир (1879 – 1935)

– художник, визначний діяч українського авангарду, засновник супрематизму, один з фундаторів кубофутуризму; педагог, теоретик мистецтва.

Початкову художню освіту здобув у Київській рисувальній школі М. Мурашка (1895–1896). Подальшу мистецьку освіту здобував у Москві.

Художник брав участь у виставках об’єднання «Бубновий валет», «Ослячий хвіст». Цей початковий період творчості художника відзначений експериментами та пошуками: він працює в стилі імпресіонізму, експресіонізму, фовізму, неопримітивізму, кубофутуризму. Робота К. Малевича 1913 над декораціями та костюмами до футуристичної опери «Перемога над Сонцем» (текст О. Кручених, музика М. Матюшина, пролог В. Хлебнікова) заклала підвалини для супрематизму, художнього напряму, створеного К. Малевичем.

Супрематизм використовував геометричні фігури на нейтральній площині фону, повністю відмовився від зображальності, навіть від її елементів. К. Малевич наполягав, що рух і кольорові відчуття є важливішими за форму .1915 на «Останній футуристичній виставці картин» у Петрограді був представлений «Чорний квадрат».

К. Малевич гаряче сприйняв революційні перетворення, що відбувалися в країні 1917–1918 рр., працював у Союзі художників, співпрацював з газетою «Анархія», оформив виставу «Містерії-Буфф» В. Маяковського(реж. – В. Мейєрхольд), багато працював як художник (створив полотна «білого супрематизму») та теоретик мистецтва (написав працю «Про нові системі у мистецтві», 1919).

У 1919 у Москві відкрилася персональна виставка митця, де було репрезентовано весь творчий доробок художника – від імпресіонізму через неопримітивізм, кубофутуризм, алогічні твори до супрематизму.

У 20-ті роки працював над проблемою втілення супрематичної естетики до вжиткового мистецтва – створював розписи для порцелянових виробів та досліджував можливості супрематичної архітектури, виставляв свої полотна у Венеції. З кінця 20-х років К. Малевича час від часу заарештовували, його діяльність викликала роздратування радянських властей, тому в останні роки він працював значно менше, відійшов від публічності.

Роботи: «Корова і скрипка» (1909), «Автопортрет» (1909), «Купальниця» (1911), «Садовник» (1911), «Селянка в церкві» (1912), «Голова селянської дівчини» (1913), «Точильник» (1913), «Чорний квадрат» (1914), «Авіатор» (1914), «Англієць у Москві» (1914), «Супрематизм: Жовте і чорне" (1916), «Три жіночі фігури» (1928–1929), ін.

Рекомендоване відео

Казимир Малевич и русский авангард.
Рождение и смерть супрематизма. Лекция из курса А. Сарабьянова «Русский авангард».
Казимир Малевич(Kazimir Malevich). Освобожденное ничто. Документальный фильм. Россия, Швейцария, 2000.
Канал «Энциклопедия». Казимир Малевич.
Документальний фільм «Казимир Малевич. Зірка у формі квадрата» із циклу «Київська старовина. Світ мистецтва».
6. Вторгнення. Авангардні течії в українському мистецтві ХХ-го століття. Горбачов Д. О. 3.10.2014. ГАММА. Перший цифровий телеканал України.
Казимир Малевич. Kontakt TV: Очима культури № 72, April 16th, 2016 (Part 5/6 #2433).

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Бура Г. Земля Казимира Малевича. URL: https://tyzhden.ua/Culture/17653.
  2. Власенко І. Таємниця чорного квадрату. Супрематизм і творчість Казимира Малевича. URL: https://uamodna.com/articles/taemnycya-chornogo-kvadrata/.
  3. Казимир Малевич – український художник-модерніст, мистецтво якого оголошували ворожим радянському народу. Герої України. URL: http://heroes.profi-forex.org/ua/malevich-kazimir-severinovich/
  4. Супрематизм. Казимир Малевич и его Love Supreme. URL: https://artchive.ru/encyclopedia/2322~Suprematizm

Search