Матюк Віктор

Музичне мистецтво

Матюк Віктор (1852 – 1912)

– український композитор, священик, хоровий диригент, педагог, музичний фольклорист. Навчався в дяко-учительській школі в Перемишлі, а також у Львівській духовній семінарії. Спадкоємець традицій перемишльської композиторської школи, учень М. Вербицького та П. Бажанського.

В. Матюк добре знався на українському мистецтві, зокрема на фольклорі та церковній музиці. Він є автором підручника з основ теорії музики (1882) та нарису з гармонії та композиції (1906). Ним укладено «Співаник церковний для шкіл народних» (1911), основу якого становить українська церковна музика.

Як композитор, В. Матюк найбільше відзначився в жанрі солоспіву, створивши майже 50 пісень, покладених на слова М. Шашкевича, В. Масляка, І. Гушалевича й А. Міцкевича. Його «Веснівка» увійшла до золотого фонду української вокальної музики, однією з перших її виконавиць була С. Крушельницька.

Важливе місце у композиторській творчості В. Матюка посідали й вокально-хорові твори, серед яких кантата «До весни» (для хору з оркестром), «До руської пісні», «Чом так скрито», «Крилець», «Під осінь», «Болеслав Кривоустий під Галичем», «Веснівка» (на слова М. Шашкевича), кантата «Гамалія» (на слова Т. Шевченка, для хору з соло баса), «Заповіт» (на текст Т. Шевченка).

Завдяки В. Матюкові світ побачили видання, у яких було зібрано твори галицьких композиторів М. Вербицького, І. Лаврівського, С. Воробкевича, а також його твори. Ці збірки виходили під назвами «Боян» (1886 р.), «Співаник церковний для шкіл народних», «Пісні церковні різних авторів і народних мотивів, оброблених для жіночого хору В. Матюком» (1894 р.). Згодом у Перемишлі вийшли три збірки церковних народних пісень, упорядником яких був В. Матюк.

 

Для слухання:

  • Різдвяний піснеспів «Не плач, Рахиле» в обробці В. Матюка. Виконує Церковний хор «Видубичі», диригент В. Шовкун

Рекомендоване відео

Документальний фільм О. Думанської «Композитор о. Віктор Матюк».

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Гентош О., Петренко Л. Йосиф Кишакевич. З музикою крізь життя. ZAXID.NET. 26.10.2012. URL: https://zaxid.net/yosif_kishakevich_z_muzikoyu_kriz_zhittya_n1268896.

Search