Мишуга Олександр

Музичне мистецтво

Мишуга Олександр (1853 – 1922)

– співак (лірико-драматичний тенор), вокальний педагог, меценат.

Професійну освіту здобув у Львівській консерваторії. Вдосконалював виконавську майстерність у Мілані, Ніцці.

З великим успіхом виступав на оперних сценах Європи (Мілан, Львів, Варшава, Краків, Відень, Лондон, Берлін, Стокгольм, Париж, Санкт-Петербург, Київ) у партіях світового тенорового оперного репертуару (Андрій у «Запорожці за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського; Герман у «Піковій Дамі» та Ленський в «Євгенії Онєгіні» П. Чайковського; Герцог у «Ріголетто» та Отелло в однойменній опері Дж. Верді; Ромео в «Ромео і Джульєта», Фауст в однойменній опері Ш.-Ф. Гуно та багато ін.).

Вокальне виконання О. Мишуги відзначалося високою музичною культурою, яскравим драматичним талантом і завжди супроводжувалося тріумфом. До своїх концертних програм співак почасту включав українську музику, зокрема солоспіви М. Лисенка, В. Матюка, арії з опери С. Гулака-Артемовського.

Педагогічна діяльність велась О. Мишугою у Львові, Варшаві, Мілані, Римі, Стокгольмі. У Києві він виховав цілу плеяду співаків у музично-драматичній школі М. Лисенка, якій надавав значної фінансової підтримки.

Для слухання:

  • Тості Ф. Vorrei Morire («Хочу померти») у виконанні О. Мишуги.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Бренькач В.  Кохання, проспіване серцем. Газета «День».06.2009. URL: https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/kohannya-prospivane-sercem
  2. Липовецький С. Король тенорів Олександр Мишуга. Історична правда. 12.03.2012. URL: http://www.istpravda.com.ua/articles/2012/03/12/76636/.
  3. Михайличенко О. В. Мишуга О. П. Музично-педагогічна діяльність українських композиторів і виконавців другої половини ХІХ – початку ХХ ст.: історичні нариси. Суми, 2005. С. 85 – 90.

Search