Нижанківський Нестор

Музичне мистецтво

Нижанківський Нестор (1893 – 1940)

Український композитор, піаніст і музичний критик. Син О. Нижанківського.

Середню освіту здобув у Стрию, навчаючись у гімназії. Потім навчався у Вищому музичному інституті імені М. Лисенка у Львові. Формування Н. Нижанківського-композитора відбулося в Віденській музичній академії та Празькій консерваторії. Від 1928 року Н. Нижанківський посів посаду викладача Вищого музичного інституту імені М. Лисенка у Львові, був членом музикологічної секції НТШ (Наукового товариства імені Т. Шевченка), музичним критиком газети «Українські вісті», співорганізатором і першим головою Союзу українських професійних музик (СУПРОМ).

Витонченість і різноманітність ліричних образів споріднюють музику Н. Нижанківського з творами В. Барвінського (є певна схожість у типах фортепіанної фактури, повнозвучної і водночас прозорої, в гармонічних засобах, загалом не складних, проте наділених певною гостротою і насиченістю звучання, сміливістю тональних зіставлень). Показові щодо цього більшість його романсів («Жита» й «Прийди, прийди» на слова Олександра Олеся, «Снишся мені» на слова Богдана Лепкого), а також фортепіанні п’єси, як «Вальс», «Інтермеццо», «Спомин», поетичний хор «Галочка» на слова М. Обідного.

Серед відомих творів: епічний солоспів «Грай, трембіто» на слова Р. Купчинського, хорова поема «Наймит» на слова І. Франка, обробки народних та стрілецьких пісень: « Чом ти мені, дівчино мила», «Ой зацвіла черемшина», «Ой у полі», «Про Нечая», «Ой там за горою», «Прийди, прийди», «Засумуй, трембіто».

В історію української музики Н. Нижанківський увійшов також як піаніст та музичний критик.

Для слухання:

  • колядка «На небі зірка», обробка Н. Нижанківського. Виконує Камерний хор «Cantemus», диригент І. Дем’янець;
  • Нижанківський Н. Вальс для фортепіано у виконанні М. Крушельницької;
  • Нижанківський Н. Коломийка для фортепіано у виконанні М. Крушельницької.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Булка Ю. Нестор Нижанківський. Життя і творчість. Львів – Нью-Йорк: Видавництво М. П. Коць, 1997. URL: https://uk.wikisource.org/wiki.
  2. Овсяник Ю. Музика і Україна Нестора Нижанківського. Збруч. URL: https://zbruc.eu/node/82669.

Search