Сахненко Данило

Кіномистецтво

Сахненко Данило (1875 – 1930)

– український кінооператор і кінорежисер, один з засновників української кінематографії, творча діяльність якого була пов’язана із Катеринославом.

З кіномистецтвом познайомився завдяки кінопідприємцю Е. Зайлеру, який привіз до Катеринослава паризький кіноапарат і відкрив у місті «електробіоскоп» (кінотеатр). Д. Сахненко почав працювати в Е. Зайлера, опановуючи професію кіномеханіка. З 1908 року отримав знімальний апарат та почав знімати кіно.

Д. Сахненком знято фільми-хроніки «По Дніпру» (1910), «Грандіозні дніпровські пороги» (1911), перший український ігровий фільм на історичний сюжет «Запорізька Січ» (1911) про подвиги запорозьких козаків і кошового отамана Івана Сірка у XVII ст.

Влітку 1911 під час гастролей театру М. Садовського в Катеринославі кінооператор зафіксував на кіноплівку найкращі постановки трупи: п’єси «Наймичка» І. Карпенко-Карого та «Наталку Полтавка» І. Котляревського з М. Заньковецькою у головній ролі.

Відомо, що в 1912 р. Д. Сахненко зняв художній фільм «Любов Андрія» (за «Тарасом Бульбою» М. Гоголя), 1913 р. – художній фільм «Мазепа» (за поемою О. Пушкіна «Полтава»), 1914 р. – екранізацію п’єси М. Старицького  «Богдан Хмельницький».

Дослідник українського кіно, зокрема творчості Д. Сахненка, М. Чабан стверджує, що архіви Катеринослава зберегли «Хроніку м. Катеринослава», зафільмовану Д. Сахненком в трьох частинах: «Прибуття до міста імператора Миколи ІІ 31 січня1915 року», «Революційні події лютого 1917 року в Катеринославі», «Дніпро».

Із 23-х фільмім, знятих Д. Сахненком, повністю зберігся лише один – драма «Умер бедняга в больнице военной» (1916), яку Д. Сахненко знімав як оператор. Оригінал фільму зберігається в архіві кінофотодокументів у м. Красногорськ (Московська область, РФ), а копію в 2010 р. повернули до Дніпра (див. пам’ятну дошку Д. Сахненку у Дніпрі).

2008 року ім’я Д. Сахненка було присвоєно Всеукраїнському фестивалю екранних мистецтв «Дніпро-сінема», який проводять у Дніпрі з 2004 р. На фестивалі вручають премію імені Д. Сахненка.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Чабан М. Кіно в Січеславі. День, № 128, 23. 07. 2008. URL: https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/kino-v-sicheslavi.

Search