Старицький Михайло

Література і театр

Старицький Михайло (1840 – 1904)

– письменник, поет, перекладач, театральний і культурно-громадський діяч, яким було закладено підвалини українського професійного театру.

Літературну, громадську і театральну діяльність розпочав у 1860-х. В історію української літератури ввійшов передусім як автор великих історичних повістей та романів: трилогія «Перед бурей: Исторический роман из времен Хмельниччины», «Буря», «У пристани», повість «Оборона Буши», роман «Разбойник Кармалюк», а також численних оповідань та нарисів.

М. Старицьким зроблено великий вклад у розвиток українського професійного театру: у 1870-х разом із М. Лисенком було створено «Товариство українських сценічних акторів», у 1880 – 1890-х працював з М. Кропивницьким (фото С. Старицький з М. Кропивницьким), М. Садовським, І. Найдою. Як режисер-драматург створив сценічні редакції п’єс М. Гоголя («Різдвяна ніч», «Сорочинський ярмарок», «Тарас Бульба», «Утоплена»), творів І. Нечуя-Левицького, П. Мирного та ін. Інсценізації «За двома зайцями» (на сюжет п’єси І. Нечуя-Левицького «На Кожум’яках»), «Зимовий вечір» (за оповіданням Е. Ожешко), «Циганка Аза» (за мотивами повісті Ю. Крашевського «Хатинка за селом») визнані вершиною режисерської творчості М. Старицького.

Є автором соціально-побутових драм «Не судилося», «У темряві», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Талан», історичної драми «Маруся Богуславка», водевілів «Як ковбаса та чарка, то й минеться сварка», «По-модньому» та ін., які увійшли до золотого фонду української драматургії.

Рекомендоване відео

«Розстріляне відродження». Михайль Семенко.
Фільм «Моє серце ножами проймає» документального серіалу «Гра долі» від студії «ВІАТЕЛ». Частина 1.
Фільм «Моє серце ножами проймає» документального серіалу «Гра долі» від студії «ВІАТЕЛ». Частина 2.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Новиков А. Український театр і драматургія: від найдавніших часів до початку ХХ ст.: монографія. Харків: Харківське історико-філологічне товариство, 2015. 412 с.
  2. Музей Михайла Старицького: експозиція. Музей видатних діячів української культури. URL: https://mvduk.kiev.ua/?page_id=174
  3. Михайло Старицький – «батько українського театру». Герої України. URL: http://heroes.profi-forex.org/ua/starickij-mihajlo-petrovich
  4. Нікітенко Л. Зоряне небо Старицького. Україна молода. 14.12.2010. URL: http://www.umoloda.kiev.ua/number/1801/169/63917/

Search