Труш Іван

Образотворче мистецтво

Труш Іван (1869 – 1941)

– український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу, портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині. Зять М. Драгоманова.

Вчився у Краківській Школі образотворчих мистецтв (1891 – 1897), у Відні (1894) і Мюнхені (1897). З 1898 жив у Львові, де включився в українське мистецьке і громадське життя, зблизився з І. Франком і зв’язався з Науковим Товариством ім. Шевченка (НТШ).

З ініціативи НТШ виїжджав на Наддніпрянщину, де встановив контакт з митцями та діячами культури. І. Труш відбув мистецькі подорожі до Криму (1901 – 1904), Королівства Італія (1902, 1908), Єгипту і Палестини (1912). Ініціював і організував перші мистецькі професійні товариства в Галичині: «Товариство для розвою руської штуки» (1898) та його три виставки, «Товариство прихильників української науки, літератури і штуки» (1905) і його першу «Виставку українських артистів», в якій взяли участь також київські митці: М. Жук, М. Бурачек, Ф. Красицький. 1905 видавав (з С. Людкевичем) перший український мистецький журнал «Артистичний вісник». Виголошував прилюдні лекції з мистецтва і літератури, виступав як критик і публіцист на сторінках «Будучности», «Літературно-наукового вісника», «Молодої України», «Артистичного вісника», «Діла», «Ukrainische Rundschau».

І. Труш – один з найвизначніших українських митців-імпресіоністів, своєрідний колорист, інтимний маляр-лірик. Своєю творчістю він розпочав відродження галицького малярства. В численній мистецькій спадщині І. Труша (понад 6 000) до пейзажних шедеврів належать: «Вечірнє сонце» (1904), «Самітна сосна», «Полукіпки під лісом» (1919), «В обіймах снігу» (1925), «Копиці сіна», «Місячна ніч над морем» (1925), цикли «Життя пнів» (1929), «Луки і поля», «Квіти», «Сосни», «Хмари», «Дніпро під Києвом» (1910); краєвиди Криму, Венеції, Єгипту, Палестини.

І. Труш малював також пейзажі з архітектурними мотивами («Михайлівський собор», «Андріївська церква» в Києві, «Могила Т. Шевченка», «Єгипетський храм», «Венеція» тощо), створив чимало жанрових картин («Гагілки», «Гуцулка з дитиною», «Трембітарі», «Прачки», «Дві гуцулки», «Араби в дорозі», «Арабські жінки»), які відзначаються лаконізмом мистецької мови і простотою композиції, писав і портрети («Леся Українка»).

Рекомендоване відео

Stech Marko R. Kontakt TV: «Очима Культури» № 45. Українські мистці-імпресіоністи: Іван Труш та Микола Бурачек.
Львів: хроніки древнього міста – Іван Труш. Документальний фільм. Телеканал «НТА». Автор і ведучий: С. Грицюк.
Видатний художник Іван Труш. У програмі «ТЕМА: Видатні художники». Ведуча: Р. Марголич.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Бубновська Б. АРТ-Ukraine. Дві долі: Іван Труш і Леся Українка. Мистецька сторінка. URL: https://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=596.
  2. Іван Труш – художник сонця. Соціум. dt.ua. 02.04.2004. URL: https://dt.ua/SOCIETY/ivan_trush__hudozhnik_sontsya.html
  3. Львівський імпресіоніст – Іван Труш. Роман Свередюк. URL: https://sverediuk.com.ua/lvivskiy-impresionist-ivan-trush/

Search