Вахнянин Анатоль

Музичне мистецтво

Вахнянин Анатоль (1841 – 1908)

– український композитор, письменник, педагог, громадський діяч у Галичині, представник молодшого покоління «Перемишльської школи». Закінчив Перемишльську гімназію, духовну семінарію у Львові та історико-географічний факультет Віденського ун-ту. Музиці навчався у семінарії та у композиторів I. Лаврівського й М. Вербицького. Організував у Відні українське товариство «Січ» і головував у ньому. Засновник і керівник львівських музично-хорових товариств «Торбан» і «Боян», «Союзу співацьких і музичних товариств», перший директор Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові. Автор першої в Галичині української опери «Купало», багатьох хорів і солоспівів на вірші Ю. Федьковича, I. Гушалевича, М. Шашкевича, О. Левицького, Т. Шевченка, обробок народних пісень, музичного оформлення до драм «Назар Стодоля» Т. Шевченка, «Бондарівна» Ф. Заревича та ін. А. Вахнянину належить також чимало статей з історії української музики.

Для слухання:

  • Вахнянин А. «Садок вишневий» (сл. Т. Шевченка).

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Горак Я. Р. Анатоль Вахнянин і становлення музичного професіоналізму в Галичині (друга половина ХІХ початок ХХ ст.): автореф. дис… канд. мистецтвознавства. Львів, 2003.
  2. Качкан В. Анатоль Вахнянин і його роль у розвитку культури Західної України. URL: http://nte.etnolog.org.ua/zmist/2003/N1_2/Art_2.html

Search