Веріковський Михайло

Вериківський Михайло Іванович (1896 – 1962).

Видатний український композитор, диригент, музичний діяч, педагог.

Музичну освіту отримав у Кременецькій церковно-парафіяльній школі та Київській консерваторії. За часів першої світової війни почав писати духовну музику. Більшість його духовних творів була написана на початку 20-х років у період утвердження УАПЦ. Від початку 1920-х років викладав у Музично-драматичному інституті імені М. Лисенка та Київській консерваторії, керував Українським національним хором; був співзасновником, членом правління і головою Товариства ім. М. Леонтовича.

Як композитор М. Вериківський відомий, перш за все, як автор першого українського балету «Пан Каньовський» («Бондарівна»), ораторії «Думка про дівку-бранку», симфонічної сюїти «Веснянки», опер «Наймичка», «Сотник», хорової поеми «Гайдамаки» за Т. Шевченком, реквіємів пам’яті М. Лисенка та М. Леонтовича.

Церковно-музична спадщина М. Вериківського донині майже невідома. Хоча, як стверджує дослідник української музики 20-х років ХХ століття М. Юрченко, його церковні твори настільки цікаві й своєрідні, що разом із творами П. Козицького репрезентують новий напрям у духовно-музичній творчості українських композиторів і водночас у церковному мистецтві, який можна охарактеризувати як духовно-музичний авангард, аналогічний до подібного напряму в церковному живопису бойчуківців.

Серед духовних композицій М. Вериківського «Великодній канон», пісне співи «Хваліте ім’я Господнє», «Прийдіть, поклонімось», «Богородице, Діво» та ін. У цих творах автор демонструє переважно драматичний підхід до втілення біблійного тексту, надзвичайну глибину конфліктності образів та силу релігійного почуття.

Для слухання:

  • Вериківський М. «Хваліть ім’я Господнє». Виконує Київський муніципальний камерний хор «Хрещатик», диригент Л. Бухонська.
  • Вериківський М. Ораторія «Думка про дівку-бранку», фінальний хор (фрагмент).

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. 115 років від дня народження М. І. Вериківського (1896 – 1962), українського композитора, диригента, фольклориста, педагога, громадського діяча. URL: http://sofiynist.donntu.edu.ua/kalendar/2011/november/verik.html
  2. Юрченко М. Духовна музика українських композиторів 20-х років ХХ ст. К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2004. 224 с.

Search