Заньковецька Марія

Література і театр

Заньковецька Марія (Адасовська; 1854 – 1934)

– актриса, театральна діячка, входила до складу трупи корифеїв українського театру, співачка (меццо-сопрано).

Брала уроки співу в Петербурзькій консерваторії в професора Я. Гржималі. Дебют актриси відбувся 1882 у ролі Наталки («Наталка-Полтавка» І. Котляревського) на сцені першого українського професійного театру під орудою М. Кропивницького в Єлизаветграді.

М. Заньковецька була «зіркою» українських театральних колективів під керівництвом М. Кропивницького, М. Старицького, П. Саксаганського та І. Карпенка-Карого, в трупах Ф. Волика, О. Суслова, у Руському народному театрі у Львові, у театрі М. Садовського в Києві. Актрисою створено цілу низку непересічних жіночих образів, розкрито духовне багатство жінки з народу, її життєстверджуючий оптимізм, потяг до світла і щастя. Сценічна творчість М. Заньковецької характеризувалася щирістю переживань, простотою і безпосередністю, величезною майстерністю внутрішнього і зовнішнього перевтілення (див. фото М. Заньковецької в сценічному образі, в ролі циганки Ази).

Творчість М. Заньковецької справила великий вплив на розвиток української драматургії і створення національного театру. Серед найкращих ролей: Наталка («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Галя, Ярина («Назар Стодоля», «Невольник» Т. Шевченка), Олена, Оксана, Зінька («Глитай, або ж павук», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Дві сім’ї» М. Кропивницького), Харитина, Софія («Наймичка», «Безталанна» І. Карпенка-Карого), Катря («Не судилося» М. Старицького) та ін.

Рекомендоване відео

«Обожнювана» (Марія Заньковецька та Микола Садовський). Із документального циклу «Гра долі» від студії «ВІАТЕЛ».
«Моя Марія Заньковецька» Київнаукфільм, 1993. Автори сценарію Н. Бабанська, Г. Галабутська, Л. Михалевич, режисер Ю. Бад’янов.
НЕВИГАДАНІ ІСТОРІЇ № 4 (Марія Заньковецька). ТРК «Буковина», 2009-2010.

Рекомендована література та Інтернет-джерела:

  1. Білоконь К. Марія Заньковецька: як і чим жила легенда української сцени. URL: http://www.hroniky.com/news/view/10857-mariia-zankovetska-iak-i-chym-zhyla-lehenda-ukrainskoi-stseny
  2. Марія Заньковецька: геній української сцени. Мистецька сторінка. URL: https://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=571.
  3. Бурбан А., Бурбан В. Марія Заньковецька – Мельпомена української сцени. Тріумф і трагедія. До 150-річчя з дня народження Марії Костянтинівни Заньковецької. Мистецька сторінка. URL: https://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=212.

Search